Inspirujące kobiety: Roosa Karlsson [TheNamelessDoll]

By Alicja Kaczmarek - 11/11/2016

Z największą przyjemnością prezentuję wam nowy post z mojej nowej ulubionej serii.

Chciałabym tym postem trochę zaprzeczyć temu, czym Inspirujące kobiety mogły się wydawać przy okazji opowiadania historii Misty (tutaj). Nie chcę, żeby to były hisotryjki w stylu "ech, ona jest kobietą i odniosła sukces, czapki z głów". Chcę, żeby to były postacie, które obserwuję, nieraz od lat, i które imponują mi nie tylko swoimi sukcesami, ale też swoją wytrwałością, ambicją czy zwyczajnie swoimi pracami, które są dobre. To mają być posty osobiste.

Dlatego dzisiaj opowiadam o Roosie, która jeszcze na ten sukces pracuje.


Fanką twórczości TheNamelessDoll, bo pod takim pseudonimem Roosa występuje w internecie, jestem już od baardzo dawna, nawet już wam o tym tutaj pisałam, a jej filmy wstawiałam do postów co najmniej trzykrotnie. Niezmiennie od lat podziwiam w nich dbałość o detale, pieczołowitość, dokładność i tła! Te filmy wprowadziły mnie za rączkę w świat Disneya na YouTubie. Najpierw oglądałam crossovery, potem MEP-y, a potem prosta droga do rankingów i świata dubbingu. Z ręką na sercu powiem, że gdyby nie świetnie wykonane filmy TheNamelessDoll, to w moim disney-szaleństwie zostałabym na etapie oglądania co czwartego filmu i nieodróżniania DreamWorksa od Foxa czy coś. Naprawdę, nie przesadzam.

Podziwiam też system pracy, bo to jedyna znana mi osoba, która nie shipuje postaci, o których robi filmy (oprócz Jane i Amelii) - ona je po prostu obsadza w roli. Ale najbardziej, najbardziej na świecie fascynują mnie detale - coś niesamowitego. Tło ostatniej sceny w tym filmie? Bajka. A ten film niżej to jeden z moich absolutnie ulubionych.


Warty odnotowania jest też progres, jaki zachodzi w jej filmach - szczególnie jeśli chodzi o opowiadanie historii. Od pierwszego opublikowanego na kanale, do najnowszych, postęp jest ogromny.

Pewnego razu, dwa lata temu dokładnie, Roosa postanowiła wypuścić ze swojej głowy pomysł na serial animowany. Z braku funduszy zrobiła z tego (świetny) serial crossoverowy. Tutaj macie pierwszy odcinek, jak kogoś ominęło:


Seria okazała się sporym sukcesem i jest dalej w produkcji od tych dwóch lat, doczekała się nawet dubbingu po hiszpańsku, bardzo fajny, polecam. Nie rozumiem słowa po hiszpańsku, ale oglądała się z przyjemnością.

Ale wiecie - serial animoway a seria crossoverów to jednak dwa różne światy, a nie mogąc przedostać się do świata animacji, Roosa postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i rozpocząć zbiórkę na Kickstarterze, która wystartuje 15 listopada. Jeśli się powiedzie - zostanie wyprodukowany pierwszy odcinek 12-odcinkowego serialu animowanego będącego pełną wersją "To Belong". Zmiany będą znaczne - nie tylko cała seria powstanie od zera, ze stu procentowo oryginalnego contentu, ale fabularnie będzie też nieco inna - jeden z głównych bohaterów zmienił płeć, inny orientację, inny zwierzęcą formę. Świat zostanie ubrany w modę inspirowaną modą wiktoriańską. No i najważniejsze - odcinek, zamiast 5 minut, będzie trwał 20-25. Big deal, huh? Serial będzie inny do tego stopnia, że seria crossoverów będzie kontynuowana niezależnie od tego, co się z nim stanie.


Dlaczego inspiruje mnie powzięcie tak karkołomnego przedsięwzięcia? Proste: kocham ludzi, którzy biorą swoje marzenia w swoje ręce. I wierzę, naprawdę wierzę, że to się może udać. W każdym razie, ja na pewno sypnę groszem w miarę moich możliwości. Was też do tego zachęcam, dlatego pozwolę sobie przetłumaczyć fragment Why support this project? z oficjalnej strony "To Belong". Na tej stronie znajdziecie też więcej informacji o świecie przedstawionym, świetne concept arty i dużo innych fajnych rzeczy.

Dlaczego mam wesprzeć ten projekt?
- Ponieważ spodobał ci się pomysł/fabuła/historia i chcesz zobaczyć ich pełny potencjał.
- Lubisz ludzkie/zwierzęce transformacje (bez taniego efektu błyszczenia).
- Uważasz, że ręcznie rysowana animacja 2D jest świetna.
- Chcesz wesprzeć różnorodność w animacji (szczególnie przyjazną LGBT+)
- Chcesz pomóc nowym talentom (przede wszystkim kobietom) przedostać się do branży animacyjnej.

#mniekupiło

A żeby zachęcić was jeszcze bardziej, zadałam TheNamelessDoll kilka pytań. Wywiad przeprowadziłam po angielsku, więc wymagało to ode mnie tłumaczenia. Z tłumaczeniem u mnie średnio i wyszło kanciasto, dlatego pod każdą odpowiedzią zamieszczam oryginał. Można sobie rzucić okiem i w ogóle powytykać mi błędy w myślach. Starałam się, w każdym razie.


Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą: czym jest "To Belong" i czym się stanie dzięki Kickstarterowi?

"To Belong" jest moją oryginalną historią, nad którą pracuję już od ponad dwóch lat. To unikalna przygodówka fantasy, gdzie wszyscy ludzie mają swoją własną zwierzęcą formę. Fabuła skupia się na trójce bezdomnych sierot i ich podróży razem z młodym lordem, który stara się znaleźć drogę do domu.

Żeby przetestować pomysł, stworzyłam animowany crossover, który można znaleźć na YouTube. Ale nawet jeśli lubię robić crossovery, moim marzeniem zawsze było przekształcenie historii w oryginalny serial animowany, a Kickstarter jest moim sposobem na osiągnięcie tego celu. 

“To Belong” is an original story of mine that I have been working on for over 2 years now. It is a unique fantasy adventure where all humans have their own animal form. The story follows three homeless siblings and their journey together with a young lord who is trying to find his way back home.

As a way to test the concept I made an animated crossover version of the series, which can be found on Youtube. Even if I like making the crossover videos, my dream has always been to turn the story into an original animated show and the Kickstarter is my way of trying to reach that goal.


Z twojej strony internetowej wiemy, że "To Belong" zrodziło się z prostego pomysłu: "Co jeśli wszyscy ludzie mieli swoje własne zwierzęce formy?". Ale może pamiętasz, co robiłaś, kiedy ten pomysł wpadł Ci do głowy? Czy ktoś lub coś cię zainspirowało?

Próbowałam wszystkiego, żeby sobie przypomnieć, ale nic nie przychodzi mi do głowy. Co mnie w sumie nie zaskoczyło: moje najlepsze pomysły mają w zwyczaju pojawiać się znienacka. Na przykład kiedy właśnie zasypiam, podczas jazdy samochodem, sprzątania kociego żwirku i tak dalej. Naprawdę nie ma żadnego ładu i składu w tym, co mnie inspiruje.

I have done my best to remember, but nothing pops up. Which does not surprise me; my best ideas tend to come to me completely out of the blue. For example when I´m just about to fall asleep, while I´m driving, when I´m cleaning up kitty litter and so on. There really isn’t any rime ore reason to what inspires me.


Ile pieniędzy potrzebujesz?

Mój cel budżetowy będzie wynosił około 150 000 dolarów amerykańskich, co jest standardowym budżetem jednego odcinka anime. Technicznie, mogłabym to zrobić z mniejszym budżetem, ale to oznaczałoby mniej i niedopłaconych animatorów, czego chcę uniknąć. Produkcja odcinka zajęłaby również znacznie dłużej, więc idę od razu na całość. Tak jak mówią: "go big or go home" (idź na całość albo do domu).

My budget goal will be around 150.000 American dollars, which is the standard budget for an anime episode. I could technically do it with a lower budget, but this would mean fewer and underpaid animator, which is something that I want to avoid. It would also take a lot longer to create the episode, so I am going for the big goal right away. Like they say:“go big or go home”.


Co po pierwszym odcinku? Jeszcze jeden crowd funding? 

Po pierwszym odcinku dam z siebie wszystko, aby przyciągnąć uwagę producentów, którzy mogliby być zainteresowani, aby pomóc mi ufundować resztę serialu. Wtedy zbiorę więcej pieniędzy od razu i będę mogła skupić się na produkcji pozostałych 11 odcinków naraz. Jednak jeśli nikt nie wyrazi zainteresowania,będę mogła zrobić kolejną zbiórkę, tym razem wiedząc, że to działa.

After the first episode I will do my best to grab the attention of producers who might be interested in helping me fund the rest of the show. Then I would get more money right away and could focus on making the remaining 11 episodes in one go. But if nobody bites, then I could always do another fundraiser, this time knowing that it does work. 


Słyszeliśmy, że otwierasz swoją własną firmę. Studio animacyjne, prawda? Co chcesz robić? Seriale telewizyjne, internetowe, filmy...? 

Tak, jestem w trakcie procesu otwierania mojej własnej wytwórni filmowej. W przyszłości chcę się skupić na filmach animowanych, ale teraz serial internetowy to świetny sposób, aby zacząć.

Yes, I am in the process of starting up my own film company. In the future I want to focus on animated movies, but for now a web-series is a perfect way to start.


Z kim chciałabyś pracować w przyszłości?

Jest tylu utalentowanych ludzi w świecie filmu i animacji, że czułabym się zaszczycona, gdybym mogła ich poznać. Myśl o pracowaniu z nimi jest jeszcze bardziej niesamowita. Rebecca Sugar jest prawdopodobnie na szczycie mojej listy, odkąd "Steven Universe" zrobił na mnie wielkie wrażenie.

There are so many talented people in the animation and film industry that I would be honored to just meet. The though of working with them would be even more amazing. Rebecca Sugar is probably at the top of my list since “Steven Universe” has really blewn me away. 


Jakie są twoje marzenia i cele związane z twoją pracą na YouTube i własnym studio? 

YouTube pozostanie pobocznym hobby non-profit, ale nie planuję zaprzestania robienia filmów tam. Wszystkie moje duże cele są powiązane z nadchodzącym studio, a pierwszym kamieniem milowym będzie zrobienie z "To Belong" sukcesu.

YouTube will remain a non-profit side hobby, but I have yet no plans of stopping making content there. All my big goals are attached to my upcoming studio and milestone number one would be to make “To Belong” a success. 


I najważniejsza dla nas kwestia: czy będzie polskie tłumaczenie do "To Belong"?

Oczywiście! Moi obserwatorzy pochodzą z całego świata, wiec to bardzo ważne dla mnie, żeby nikogo nie wykluczać. Zaczniemy z przetłumaczeniem serialu na 15-20 różnych języków i potem będziemy czekać na prośby o inne.

Yes of course! I have followers from all around the world so it will be really important to me to not exclude anybody. We would start with translating the show to 15-20 different languages and then wait for requests for more. 


Dlaczego "TheNamelessDoll"? Mimo wszystko, masz piękne imię!

Nigdy nie lubiłam używania mojego imienia w internecie, a przez lata uwielbiałam ironię bycia nazywanym "Bezimiennym" (Nameless), więc kiedy w wieku 17 lat potrzebowałam nazwy, wybrałam to. Niestety, po prostu "Nameless" było zajęte, więc potrzebowałam dodać coś do tego. Próbowałam wilu rzeczy, dopóki nie zdecydowałam się na "doll" (lalka), zainspirowana moim zamiłowaniem do lalek wszelkiego rodzaju. No i dziękuję! "Roosa" to bardzo powszechne imię w mojej ojczyźnie, Finlandii, więc nie jestem przyzwyczajona do komplementów na jego temat.

I have never liked using my own name online, and I have for years loved the irony of being named “Nameless” so when I at 17 needed a new username I went with that. Unfortunately just Nameless was taken so I needed to add something to it. I tried different things until I stuck with “doll”, inspired by my fondness for dolls of different kinds. And thank you! “Roosa” is a very common name in my country of birth, Finland, so I am not used to people complimenting it.


Pamiętasz pierwszy film animowany, jaki kiedykolwiek widziałaś?

Nie pamiętam, ale najprawdopodobniej było to coś powiązanego z "Muminkami". Ale według mojej mamy, pierwszym filmem animowanym, który widziałam w kinach, było wznowienie Disneyowskiej "Śpiącej Królewny".

I do not, but it was most likely “Moomin” related. But according to my mother the first animated movie I saw in the cinemas was a rerelease of Disney´s “Sleeping Beauty”.


Jakie są Twoje ulubione filmy animowane? Masz swoje ulubione studio? Albo artystę (filmowiec, reżyser itd.)?

Jest wiele filmów, które lubię, ale niektórymi z moich absolutnych ulubieńców są: "Kung Fu Panda 2", "Dzwonnik z Notre Dame" i "Marnie. Przyjaciółka ze snów". Właściwie, to nie mam ulubionego studio, ale zawsze jestem podekscytowana, żeby zobaczyć cokolwiek Disney, Dreamworks i Laika zrobią. Jeśli chodzi o filmowców, to stawiam na Rebeccę Sugar i Jennifer Yuh Nelson.

I have many movies that I like, but some of my all time favorites are “Kung Fu Panda 2”, “The Hunchback of Notre Dame” and ”When Marnie Was There”. I actually do not have a favorite studio, but I am always exited to see whatever Disney, Dreamworks and Laika will do next. For filmmakers I will go with Rebecca Sugar and Jennifer Yuh Nelson.


Z którym filmem najlepiej ci się pracuje, podczas robienia filmów na YouTube? 

"Kopciuszek 1-3". Kontury są równe (czyste) i ostre, kolory wyraziste, a styl bardzo uproszczony, co sprawia, że te filmy są wyjątkowo łatwe przy manipulowaniu i maskowaniu.

“Cinderella 1-3”. The lines are clean and crisp, the colors pop, and the style is very simplified, making it super easy to mask and manipulate. 


Który ze swoich filmów na YouTube najbardziej lubisz? Z którego jesteś najbardziej usatysfakcjonowana? Albo najbardziej dumna?

To naprawdę trudne pytanie, bo jestem dumna ze wszystkich na różne sposoby. Niektóre, według mnie, mają lepsze manipulacje niż inne, podczas gdy historie w innych filmach wciąż mnie poruszają. Ale gdybym mogła pokazać komuś, kto nie ma pojęcia, czym jest crossover, tylko jeden film, wybrałabym "Illuminated". A potem nowszy odcinek "To Belong", mówiąc "Każda z głównych postaci jest z innego filmu. Miłego oglądania! ;D".


That is a really hard question since I am proud of all of them in different ways. Some I think have better manips than others, while in some the story still makes me tear up. But if I could only show one video to somebody who has no idea what crossovers are then I would show them my “Illuminated”. Then a newer episode of “To Belong” while saying “None of the main characters are from the same movie. Enjoy! ;D”


Masz w zwyczaju słuchać muzyki podczas pracy, czy potrzebujesz kompletnej ciszy?

Właściwie, to mam w zwyczaju włączać serial jako tło. Cokolwiek, zaczynając od "Hell's Kitchen" ("Piekielna Kuchnia"), aż po "Grę o tron". Montaż zajmuje tak wiele czasu, że czuję się lepiej, jeśli mogę robić dwie rzeczy naraz. Ale preferuję muzykę, kiedy piszę albo rysuję i ciszę kiedy czytam/piszę.

I actually tend to have TV-shows on as background noise. Anything from “Hell´s Kitchen” to “Game of Thrones”. So much time goes into editing that I feel more at piece if I can double task while doing it. But I do prefer music for when I am writing or drawing, and silence for when I am reading/writing. 


Co powiesz, kiedy osiągniesz cel budżetowy? "Yeah!", "Eureka!", "Cool cool" czy coś bardziej wyszukanego ;)?

Myślę, że po prostu zacznę płakać. Naprawdę. Płakałam, kiedy artysta, którego bardzo podziwiam, dołączył do ekipy. Zdecydowanie, będę płakać. Ale potem najprawdopodobniej wydam okrzyk wojenny i będę jak "ZRÓBMY TO!"

I think I would just cry. Like really. I cried when an artist I really admire joined the team. I will definitely cry. But after that I would most likely let out a war cry and be all “NOW LET´S DO THIS!”. 


I ostatnie (to dużo pytań!): czy możesz się podzielić jakimś ekskluziwem ze swoimi polskimi fanami? :D

Jestem wielką paplą, jeśli chodzi o wszystko, co robię, więc musiałam długo i intensywnie myśleć, żeby wpaść na coś specjalnego, ale tego jeszcze nikomu nie mówiłam: nazwa mojego studio będzie inspirowana moim nickiem "TheNamelessDoll", ale to wciąż będzie coś innego.

I am a big blabber mouth about everything I do, so I had to think long and hard for something special, but this I have yet to tell anyone online: My film studio´s name will be inspired by my user name “TheNamelessDoll”, but it will still be something different.

Jeszcze raz serdecznie zachęcam was do wsparcia projektu albo chociaż udostępnienia informacji o nim znajomych. We can do it, jak to się mówi!

A Roosie dziękuję jeszcze raz za poświęcony mi czas.

  • Share:

You Might Also Like

10 komentarze