13 faktów, które po prostu znam

By Alicja Kaczmarek - 5/27/2016

Z jakiegoś powodu mój mózg lubi zakodowywać absolutnie niepotrzebne do życia informacje, a za nic nie chce zakodować słówek na niemiecki. No cóż. Może jak się podzielę tymi rzeczami, to przestanie mi to robić.
1. Henryk VIII Tudor miał cuchnący, nieuleczalny wrzód na nodze. Klasyg, moja ulubiona ciekawostka do rzucania ludziom od czapy.

2. I will always love you to cover. To oryginalnie piosenka Dolly Parton, nie Whitney Houston.

3. Wysokie nuty w polskim In Summer (Lód w lecie, Kraina Lodu) nie są śpiewane przez Czesława Mozila. Zrobił to za niego Wojciech Paszkowski, reżyser dubbingu do Frozen, a poza tym niezwykle utalentowany człowiek. Podobno Czesiu nie wszystko wyciągnął po prostu.

4. Pierwsza przyjaciółka Barbie, która jeździła na wózku, to Becky. Jej wózek nie mieścił się do windy w Dreamhousie.

5. Pierwsza trylogia Pamiętników wampirów została wydana w 1991, a druga w latach 2009-2011. Ja to po prostu wiem, nawet nie jestem fanką Pamiętników. W międzyczasie wyszła czwarta część w 1992.

6. Po niemiecku "odcinać pępowinę" to abnabeln. Żeby nie było, że już tak niczego się nie nauczyłam z tego niemieckiego.

7. Hiob obchodzi imieniny 9 maja. Tego dnia urodził się też J. M. Barrie. A ja miałam mieć wtedy sprawdzian z rosyjskiego.

8. 19 maja wypada rocznica egzekucji Anny Boleyn i aresztowania Marii Królowej Szkotów przez Elżbietę I. Dodatkowo, to data ogłoszenia Berlina miastem Judenfrei. Jest to też Dzień Dobrych Uczynków. Nie da się zaprzeczyć.

9. Juhani z KOTOR-a jest pierwszą postacią z całego uniwersum Gwiezdnych wojen, która jest homoseksualna. A KOTOR wyszedł w 2003 roku. A przy okazji jej pierwotne imię miało być Bastila Shan, zanim Bastila została Bastilą, bo twórcy Vimy Sunrider nie zgodzili się na wykorzystanie ich postaci. #nikogo

10. Pierwsze słowa polskiej wersji Króla Szamanów to To był odgłos mojego pociągu, znowu mi uciekł. A ostatnie to Nasze codzienne życie będzie musiało poczekać, bo Gwiazda Przeznaczenia mogła oznaczać tylko jedno - czekał nas turniej szamanów. (Tak, tam jest pomieszany czas. Tak, całą serię znam na pamięć). Obie wypowiada Morty (Manta).

11. Polskie słowo Kopciuszek pochodzi od kopciucha. Czyli "potocznie: brudas, niechluj; dymiący przedmiot".

12. W niemieckiej wersji Gwiezdnych wojen słowo "Jedi" aktorzy wypowiadają tak, jak się je pisze. Plus niemiecki akcent.

13. W języku fińskim występuje 15 przypadków przyimkowych, inaczej zasadniczych. A dodatkowo mają też 12 przysłówkowych, ale nie wiem, jaka jest różnica, bo na tym fakcie kończy się moja wiedza o języku fińskim.


Jak o czymś nie wiedzieliście, to czuję się zaszczycona, jak wiedzieliście wszystko, to się proszę nie odzywać :(.
Pisane wszystko z mózgu, więc trzymam kciuki, że się nigdzie nie walnęłam. Wybierane randomowo, ale dajcie znać, czy fajne i w ogóle.

foto z picjumbo

 • Share:

You Might Also Like

9 komentarze

 1. W nagrodę za zjechanie do komci dodatkowy fakt 14: zwyciężczyni trzeciego sezonu amerykańskiego Masterchefa Chrstine Ha (pierwsza niewidoma uczestniczka Masterchefa) jest obecnie jurorką w wietnamskim Masterchefie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiedziałam tylko o Kopciuszku, bo kiedyś to sprawdzałam. Z czystej ciekawości. I jakoś zapamiętałam XD
  No i o "I will always love you", ale nie byłam pewna, kto oryginalnie to śpiewa.
  Dziękuję. Dzięki tobie dzisiaj dowiedziałam się wielu ciekawych i przydatnych rzeczy. You made my day :')
  Daję znać, że fajne :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiedziałam to o Henryku VIII (psychofanka historii tak bardzo) to o Becky i to o Kopciuszku :D. Czyli z moją wiedzą nie jest tak źle :P. I fajny post :D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tudorowie to moja choroba, nie wiem, czy to dobrze :P.
   Zdecydowanie całkiem nieźle z twoją wiedzą, ale widzę tu pole do poprawy!

   Usuń
 4. Coś tam się obiło o uszy, ale i tak made my day. Mamy się spodziewać kolejnych list do wtorku :D? Nie żebym miała coś przeciwko :P. A co do niemieckich słówek to mam tak samo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie do wtorku, ale kiedyś się jeszcze jakaś pojawi na pewno :D. Może tematyczna? 13 nikomu do życia niepotrzebnych faktów o Tudorach/Barbie/dubbingu/Londynie (niepotrzebne skreślić). Co ty na to :P?

   Usuń
  2. Dubbingu! <3. Nie wkręciłam się na tyle żeby sama czegoś szukać, ale czytać/słuchać oglądać i podziwiać ciebie mogłabym godzinami z niesłabnącym zainteresowaniem :D.

   Usuń

Szanujmy się nawzajem.