20 ciekawostek o Pompejach

By Alicja Kaczmarek - 8/15/2015

Zakonserwowane Pompeje to skarbnica ciekawych faktów o codziennym życiu mieszkańców miasta, którzy mieli rynny, kanalizację, makijaż, bary i Facebooka. W dzisiejszym poście kilka z ciekawszych faktów wyłapanych od przewodniczki podczas zwiedzania.
Miałam tę przyjemność spędzić dziesięć fantastycznych dni we Włoszech. Było super, ale teraz jestem już w domu, więc zaczynam nawałnicę włoskich postów. Na pierwszy ogień Pompeje - miasto zniszczone wieki temu przez wybuch Wezuwiusza, który trwał trzy dni i zabił tysiące osób.

Zdaję sobie sprawę, że część tych ciekawostek odnosi się pewnie do całego cesarstwa, ale żeby nie palnąć głupoty, ograniczę się do mówienia o Pompejach.

1. To nie lawa zniszczyła Pompeje, ale popiół. To sąsiednie Herkulanum padło ofiarą lawy.

2. Oprócz Pompejów i Herkulanum, zniszczeniu uległy także Stabie.

3. Warstwa popiołu przykrywająca miasto sięgała nawet siedmiu metrów.

4. Mężczyźni żyli średnio ok. 40 lat, kobiety trochę krócej, bo ok. 30. Średnią zaniżały im porody.

5. W Pompejach każda ulica miała chodnik.

Odlew człowieka, który zginął w Pompejach
6. Funkcjonowały przejścia dla pieszych, a nawet parkingi.

7. Mimo że mieszkańcy nie byli wysocy (metr pięćdziesiąt), ich domy już takie były. To naturalna klimatyzacja, ponieważ ciepłe powietrze ucieka do góry.

8. W Pompejach były setki sklepów oraz dziesiątki barów i domów publicznych, a także dwa teatry i amfiteatr.

9. W Pompejach używano gładzi i cementu.

10. Mieszkańcy Pompejów używali ścian do wyrażania swojej opinii o sąsiadach lub np. politykach. (Starożytny Facebook).

Forum
11. Kobiety używały do makijażu substancji toksycznych, dlatego im więcej się malowały, tym bardziej musiały się malować.

12. W Pompejach odbyła się pierwsza udokumentowana bójka kiboli, podczas której zginęło dziewięć osób. Sprawa trafiła do Rzymu, a winni dostali dożywotni "zakaz stadionowy".

13. Jako takich zielonych placyków w mieście się nie uświadczy, ale czasem większe domy miały małe ogródki.

14. Domy były pozbawione okien, a mieszkańcy w zamkniętych pomieszczeniach właściwie tylko spali.

15. W termach były trzy baseny: z gorącą wodą, z ciepłą wodą i zimną wodą.

Ogródek
16. Latryna była miejscem, gdzie mężczyźni nie tylko załatwiali swoje potrzeby, ale także omawiali biznes.

17. Mimo że w teorii łaźnie były podzielone na część męską i żeńską, kobiety korzystały również z części męskiej i w najnowszej łaźni, której nie zdążono otworzyć, podziału już nie było.

18. Amuletem mającym zapewnić dobrobyt domostwu był penis.

19. W domach publicznych tańsze były pokoje na parterze ze skalnymi łóżkami, a droższe te na piętrze, gdzie łóżka były drewniane.

20. Mimo że z usług prostytutki mógł korzystać tylko mężczyzna, usługi świadczyli zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Freski na ścianie domu
Pompeje to fascynujące miasto, które bardzo polecam zobaczyć (koniecznie z przewodnikiem), ponieważ nawet dziesięć takich postów nie oddałoby klimatu miasta, które jest martwe, ale jednak żywe. Szkoda tylko, że było tak piekielnie gorąco.

 • Share:

You Might Also Like

5 komentarze

 1. Myślę, że nie "sowje" ale swoje :D
  O kilu rzeczach wiedziałam, o kilku miło było się dowiedzieć,to bardzo piękne, a zarazem przerażające miejsce, mimo wszystko jednak, gdyby nie jego tragedia, nie moglibyśmy poznać kilku ciekawostek z życia Starożytnych... Lubię słuchać o Pompejach i je oglądać, są fascynujące.
  LeonZabookowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Punkty 11 i 12 mnie rozwaliły :) i przypomniałam sobie jak w "Krwi Olimpu" Reyna, Nico i Hedge byli w Pompejach. Spotkałaś jakiegoś lemura?

  OdpowiedzUsuń
 3. Czyli nawet w Starożytności istniał jakiś odpowiednik Facebooka, ciekawe :D Jako, że o Pompejach za dużo nie wiem miło było przeczytać parę takich ciekawostek :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Punkt 18, 19, 20 - O.o
  Przyznaję się bez bicia, że połowy z tych rzeczy nie wiedziałam. W Pompejach nigdy nie byłam, ale moim (prawie) największym marzeniem jest zwiedzenie Włoch. Ogólnie chciałabym wybrac się w podróż tą samą trasą, co bohaterowie Olimpijskich Herosów

  OdpowiedzUsuń
 5. A tak naprawdę, według tego, co ja usłyszałam od przewodnika i co doczytałam w necie - według najnowszych badań - to Pompejańczyków (tak nazwiemy mieszkańców Pompei?) zabiło gorąco . Temperatura powietrza była w granicach 300 stopni, a może nawet więcej. Więc ginęli momentalnie. Popiół pokrył już zwłoki. Też masa popiołów plus kamienie (a dokładnie lapille i bomby wulkaniczne) przyczyniły się do zniszczenia budynków.

  OdpowiedzUsuń

Szanujmy się nawzajem.