3 inicjatywy, których wsparcie powinniśmy rozważyć

By Alicja Kaczmarek - 9/09/2017

Jak pałęta ci się po kieszeni jakaś dyszka, to w tym poście fajne projekty, na które sama chętnie dyszką (lub więcej) rzucę.

non/fiction - nieregularnik reporterski


Zbiórka co prawda zakończyła się jakiś czas temu, ale jak najbardziej powinniście rozważyć zakupienie pierwszego numeru. Ja na pewno wyłuskam tę niebotyczną kwotę.
Macie szansę na wspieranie dziennikarstwa, które nie jest zależne od reklamodawców, wizji dużego wydawcy bądź korporacji. Powodzenie projektu zależy w dużej mierze od Was.
Zainspirowane zagranicznymi niezależnymi mediami, postanowiłyśmy stworzyć nową jakość. Za pomocą reportażu i wywiadu będziemy zgłębiać zarówno powracające tematy, jak i nowe zjawiska, wykraczając daleko poza newsy. Nieśpiesznie i dokładnie.
Non/fiction nie ma stałej redakcji. Publikujemy teksty osób, które siedzą „po uszy” w danym temacie, rozmawiamy ze specjalistami. Podajemy źródła, a daty i liczby prezentujemy w formie infografik, nad którymi nie zaśniecie. W przypisach znajdziecie dodatkowe informacje i propozycje tytułów, które mogą Was zainspirować do zgłębienia tematu na własną rękę.
Chcemy mówić o kwestiach dotyczących młodych tak, żeby dotrzeć do starszych pokoleń, i tak o problemach starszych, żeby przemówiły do młodych.
Jedną z redaktorek naczelnych jest Karolina z bloga W krainie tajfunów, którego uwielbiam, a jej książki wprost nie mogę się doczekać. Non/fiction również zapowiada się świetnie - zarówno pod względem tekstów, jak i całej oprawy graficznej. Koniecznie rzućcie okiem, jeśli tęsknicie za dziennikarstwem w tym kraju (a ja bardzo tęsknię).

Sailor Moon Super S na DVD (Polak potrafi)

Zbiórka, dzięki której możemy nie tylko przyczynić się do szerzenia sztuki dubbingu w tym kraju, ale także pomóc w szerzeniu się anime, które jest traktowane u nas okropnie po macoszemu. Jasne, jasne Sailorki nie wszystkich interesują, ale myślę, że nawet dla wyższych celi można rozważyć wsparcie. Zbiórka trwa do 16 października.

To Belong (Kickstarter)

If you came here from To Belong's website, here's an amateurish translation for you (I'm sorry for all my stupid mistakes): 
I have already written a post about To Belong back in November (in Polish but Roosa's answers to my questions can be found in English as well) but it is worth metioning again because it's the middle of the relaunch! Even though today To Belong has reached the goal it shouldn't stop you from pledging since every additional cent will help creating later episodes and to avoid relying on volunteers. Anyway, it's an amazing oppurtunity to support an animated series that openly speaks about sexual diversity (I mean, a heteroromantic (but not heterosexual) character?! I'VE BEEN WAITING FOR SO LONG). To Belong has a chance to deliver everything, that Disney won't: diversity, 2D animation (hand-drawn!) and, I assume, an amazing plot. Personally, I'm looking forward to it more than anything right now and I hope it will be a huge succes. If you can't pledge, consider spreading the word. Oppurtinities like that are our chance to change how popculture shows some things, let's not waste it.

Już w listopadzie pisałam post w całości o Roosie i To Belong, więc żeby was nie zanudzać, dzisiaj krócej. Warto jednak napisać jeszcze raz, bo jesteśmy w samym środku nowej zbiórki. Pomimo tego że To Belong dzisiaj zebrało pieniądze potrzebne do wyprodukowania odcinka, nie powinniście stronić od pomocy, ponieważ każdy cent pomoże w produkcji następnych odcinków i uniezależnieniu się od wolontariuszy. Tak czy siak, to świetna okazja, żeby wesprzeć serial animowany, który otwarcie pokazuje różnorodność sfer seksualnych (postać heteroromantyczna? TYLE NA TO CZEKAM). To Belong ma szansę dostarczyć nam wszystko, czego Disney na pewno nie dostarczy: różnorodność, animację 2D (ręcznie rysowaną!) i, jak przypuszczam, wspaniałą fabułę. Jeśli nie możesz dorzucić się do zbiórki, rozważ szerzenie wiadomości. Osobiście, nie mogę się doczekać pilota To Belong bardziej niż czegokolwiek innego i mam wielką nadzieję, że seria okaże się wielkim sukcesem. Okazje takie, jak ta, to nasza wspólna szansa na zmienienie, w jaki sposób popkultura mówi o pewnych rzeczach. Więc nie zmarnujmy jej.


Tyle na dziś ode mnie, mam nadzieję, że uda mi się napisać coś jeszcze jutro, takiego bardziej angażującego, ale nie mogę obiecać, mam trochę rzeczy do zrobienia. Do maja spodziewajcie się postów raczej tylko w weekendy. Siła wyższa, nic nie poradzę. Naprawdę mam w tym roku cholernie dużo zajęć i jeszcze próbuję upchnąć sen w grafiku.
Trzymajcie się!

 • Share:

You Might Also Like

7 komentarze

 1. Sorki, ale masz coraz nudniejsze te posty. A kiedyś ten blog był moim ulubionym...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ¯\_(ツ)_/¯
   Czasem lepiej, czasem gorzej, do czytania nie zmuszam, dzielę się tym, o czym chcę pisać. Przykro mi, jeśli nie piszę już na tematy, które cię interesują, ale zdradzę ci sekret. Nie da się pisać w kółko o tym samym przez 3 lata. Czego po mnie oczekujesz? Recenzji książek? Rozumiem, że nijaka i generyczna opinia o Panu Tadeuszu zrobiłaby ci dzień, ale nie mam ochoty o tym pisać. Widzisz? O to chodzi w prowadzeniu bloga. I proszę cię, jeśli nie znasz przyczyny pewnych tymczasowych zmian, to naprawdę masz sporo postów do nadrobienia.

   Usuń
 2. Jejku, strasznie fajne! Szczególnie nieregularnik przypadł mi do gustu, więc może czas przestudiować swoje wydatki ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodatkowym atutem jest fakt, że te artykuły będą świetnie się nadawać na teksty kultury pod maturkę :P.
   Plus, Karolina ma książkę o Japonii w przygotowaniu, której też nie mogę się doczekać, naprawdę polecam jej bloga!

   Usuń
 3. Na To Belong rzuciłam kasą już jakiś czas temu i nie mogę się doczekać pilota, bo zapowiada się miodnie :D
  Powodzenia w nauce ;)!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Ja jeszcze czekam, żeby zobaczyć, ile dokładnie będę mogła wpłacić, bo po drodze mam inny dolarowy wydatek :), ale naprawdę się cieszę, że wsparłaś!
   Dziękuję, przyda się!

   Usuń
 4. Dzięki za post, bardzo przydatny według mnie :D Zainteresował mnie zwłaszcza nieregularnik reporterski, bo też tęsknię za dziennikarstwem, a nie miałam o tej pozycji pojęcia c;

  OdpowiedzUsuń

Szanujmy się nawzajem.