Jak napisać idealne potterowskie opko?

By Alicja Kaczmarek - 6/20/2017

Dla jednych sprawa trudna, dla innych prosta jak drut, ale niezależnie od tego, czy będziesz trzymać się utartych schematów czy podążać własnymi ścieżkami (których nie ma), pozwól, że - jak zawsze - oprowadzę i pomogę z wszelkimi wątpliwościami.

Napisanie idealnego potterowskiego opka wymaga przestrzegania pewnych zasad. Pozwólcie, że je opiszę - czasem krótko, czasem mniej, ale musicie się tego trzymać, inaczej nigdy nie wybijecie się poza trzy wyświetlenia i zero gwiazdek.


Miejsce akcji


Hogwart, duh! Ani się waż wychodzić gdziekolwiek poza Hogwart, bo to będzie świętokradztwo. Nie istnieje nic poza Hogwartem, chyba że wycieczka do Hogsmeade raz na pięćdziesiąt rozdziałów. Obowiązkowo RAZ na rok (dla bohaterów) może pojawić się wyprawa na Pokątną, ale to wielka rzadkość, o czym zaraz i dwa do czterech razy do roku przejazd pociągiem. Ale zazwyczaj jest tylko raz - w pierwszym lub drugim rozdziale. Więcej osiągają tylko ludzie na poziomie Alfa. Albo co najmniej owutemów w przełożeniu na opka HP.
Pamiętajmy o ważnych właściwościach Hogwartu: schody ruszają się tylko wtedy, kiedy fabuła tego wymaga (czyli jak w kanonie), magiczne przejścia prowadzą wszędzie, opuszczone klasy mnożą się zgodnie z zapotrzebowaniem, Pokój Życzeń działa lub nie, zależy czy masz w głowie romantyczną scenkę z nim.

Tematyka


To nie może być takie trudne, prawda? Można pisać, o czym się chce? Otóż, proszę państwa, nie. Jest zamknięty zbiór tematów, jakie można poruszać w fanficach HP. Zamknięty. Wyróżniamy cztery ramy czasowe (Czasy Założycieli - ale to nikogo nie obchodzi, Czas Huncwotów - ale tu każdy nowy pomysł to świętokradztwo, Czasy Złotego Trio - tu trzeba użyć obliviate, żeby zapomnieć, co było kanoniczne, żeby czasem coś się nie zgadzało i Nowe Pokolenie, gdzie koniecznie trzeba kogoś przydzielić do Slytherinu i zrobić z tego wielką dramę) i nieważne, co tam sobie upchasz dookoła, najważniejszą kwestią są shipy. Zamknięty zbiór shipów dla tzw. Czasów Harry'ego to: Dramione, Fremione, Sevmione, Snarry, Drarry, Harmony, Linny i ten jeden szip, który nikt nie wie, jak się nazywa, czyli Ginny i Zabini.
Poza tym zawsze na topie są Porzucone Córki (Syriusza, Volemorta, Dumbledore'a) i siostry (Draco, Harry'ego). Ostatnim dopuszczalnym tematem jest Harry Przechodzi Na Złą Stronę, Bo Tak, Nic Nie Tłumacz, Nagle Się Odwidziało.

Bohaterowie


W zależności od wybranej tematyki, już są pewni bohaterowie, których być może nie pamiętasz z książek, albo o których było dosłownie jedno zdanie, ale którzy m u s z ą się pojawić w twoim opowiadaniu. Dlatego ważnym jest wyolbrzymianie roli Blaise'a Zabiniego, Dorcas Meadows i Mary Macdonald. Poza tym nie zapominajmy o najlepszej przyjaciółce Lily Evans - Ann. Skąd się wzięła, możemy tylko przypuszczać.
Jeśli piszesz Next Gen, to pamiętaj, żeby wszyscy bohaterowie byli dziećmi znajomych Harry'ego. Przecież wszyscy mają dzieci i do tego w tym samym czasie, żadna nowość.
Pamiętaj też o tym, żeby umieścić jeden z uwielbianych slashy, jak np. Syriusz/Remus albo Drarry. I wreszcie - nie masz prawa mieć własnego wyobrażenia postaci. Po prostu nie. Nie po to od tylu lat pielęgnuje się pewne schematy na Tumblrze, żebyś teraz coś wymyślała nowego, cała ich robota przepadnie! Więc lepiej się nie wychylaj. Albo cię znajdą........
I ostatecznie - około piątego rozdziału, kiedy kończą się pomysły, wprowadź kogoś Nowego. Przecież to takie naturalne, że ktoś dołącza do Hogwartu w połowie roku.

Akcja


Przede wszystkim - od czego zaczyna się opowiadanie? Oczywiście od pierwszego września. Pierwsze zdanie mówi, że główny bohater/ka spóźni się na śniadanie i pociąg, a potem schodzi po schodach.
Pamiętaj o tym, żeby opisywać dosłownie KAŻDĄ sekundę życia bohatera, bo czytelnicy jeszcze coś przegapią! Ważne momenty życia to tak naprawdę wszystkie sekundy - liczą się tylko chwile, a minionych minut już nikt nam nie zwróci. To samo tyczy się bohaterów, już odebrałaś im 16 lat, zostaw resztę. NIE, NIKT SIĘ NIE NUDZI! PANI Z TYŁU, PROSIMY O WYJŚCIE, TE SPACERY SĄ SUPER ISTOTNE I CIEKAWE.
Poza tym pamiętaj o takich smaczkach, jak wyglądanie przez okno, siedząc na parapecie z kubkiem kakao w ręku. I bohaterowie zawsze siedzą na fotelach przy kominku. Zawsze, inaczej może im być zimno.

Fanon


Jaki Fanon? To już KANON. To świętość. I tyle. Bale w Hogwarcie robi się co roku, wiadomo, że każdy tam zakłada zespoły muzyczne i ogólnie jest dużo fajniej niż w książkach. Snape był spoko. Draco bujał się w Harrym. Syriusz był gejem. I tak dalej. Więc wejdź na tumblr. Przescrolluj. I trzymaj się zasad, bo tego od ciebie wymagamy.

Albo, no wiesz, avada kedavra! Mwahahahaha.

  • Share:

You Might Also Like

3 komentarze