10 sposobów na znalezienie inspiracji

By Alicja Kaczmarek - 6/05/2015

Kryzys twórczy łapie wszystkich i ciężko znaleźć motywację do dalszego działania. Czasem jest to spowodowane brakiem chęci, częściej brakiem dobrego pomysłu. Dzisiaj chcę się podzielić kilkoma prostymi sposobami, jak w sobie odnaleźć nową energię do pracy, bo w ostatnim czasie znowu się z tym kryzysem zmagałam. Co zabawne, niewiele ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że tak banalne czynności potrafią naprawdę pomóc!

1. WYSIŁEK FIZYCZNY

Nie zawsze palę się do wysiłku fizycznego, ale jeśli już, to zazwyczaj dlatego, że potrzebuję otwartego i świeżego umysłu, a nic tak nie wyciska bzdur głowy, jak porządny wycisk. Czasem wystarczy tylko kurs tańca na YouTube, zimą można włączyć PlayStation i postrzelać z łuku, latem wsiąść na rower. Możliwości jest wiele. Dodam też, że jeden z moich najlepszych pomysłów ukształtował się na basenie.

2. DŁUGI SPACER

Jeśli trzeba coś przemyśleć albo chociaż na chwilę odpocząć od ekranu, nie ma dla mnie nic lepszego niż spacer po lesie. Najlepiej z psem/psami. To też niezły sposób na oczyszczenie umysłu - świeże powietrze może zdziałać cuda.

3. DOBRY FILM

...albo dobra książka, albo dobry serial, albo cokolwiek. Czasem jedna scena potrafi wywrócić nasz pogląd na coś o 180 stopni, więc wyluzuj na te półtorej, dwie godziny i obejrzyj, przeczytaj coś, za co trzeba się było zabrać już dawno temu, ale jakoś tak nie było czasu.

4. KLIMATYCZNA MUZYKA

Lubię wykorzystywać tę opcję, kiedy nie mogę się skupić, a coś trzeba szybko skończyć. Z reguły preferuję spacery, ale muzyka to jednak większa oszczędność czasu.

5. NOWE ZAJĘCIE

Możesz też spróbować odłożyć wszystko, co właśnie robisz i zająć się czymś kompletnie nowym - albo nowym projektem w twojej dziedzinie, albo jakąś kompletnie nową dziedziną. To pomaga odświeżyć umysł i zapełnić go nowymi, ciekawymi rzeczami.

6. KRÓTKA PRZERWA

Odłóż ten komputer, wyjdź z domu, połóż się na trawie i wycisz. Wierz mi, to potrafi zdziałać cuda.

7. WYJŚCIE DO LUDZI

Przejdź się ulicą, poobserwuj ludzi dookoła, spróbuj się jakoś nimi zainspirować. A nuż ta kobieta będzie miała w sobie coś, co akurat może się przydać, a no co jeszcze nie wpadłaś?

8. RELAKS NA MIEŚCIE

Może kawa albo lody? Otocz się ludźmi, spotkaj z przyjaciółmi i odpocznij trochę. Ale nie zapominaj, że masz robotę do wykonania - miej oczy szeroko otwarte!

9. ZMIANA OTOCZENIA

Nie pozwól przykuć się do biurka. Weź tego laptopa i idź na łono natury albo do kawiarni czy gdzie tam lubisz przebywać. Możesz też spróbować posprzątać dookoła siebie, jeśli czujesz taką potrzebę - ja też nie lubię tego robić, ale czasem trzeba. Artystyczny nieład nie zawsze jest pomocny.

10. PILNOWANIE INTERNETU

Hej, internet to naprawdę niesamowite źródło inspiracji! Przeglądanie gifów z kotami też może w czymś pomóc, ja jednak preferuje filmiki na YouTube.


Najważniejsze, to po prostu usiąść i działać. Bo czasem nie możemy się do czegoś zmusić tylko dlatego, że już się od tego odzwyczailiśmy. Jeśli więc jest to tylko taki powierzchowny kryzys - otwórz dokument i pisz, weź płótno, farby i maluj, rób to, co kochasz, nawet mimo braku chęci. No bo przecież to kochasz, prawda? Inaczej już byś tego nie robił.

 • Share:

You Might Also Like

3 komentarze

 1. Jedno zdanie, scena, która zmienia poglądy... Takie oświecenia są mi bardzo dobrze znane. Inspiracja na dobrą sprawę czyha wszędzie i nigdzie, a na pewno nie tam, gdzie staramy się jej szukać. Kiedy przyjdzie, wtedy przyjdzie. Post jak zwykle świetny. ^^
  slowami-tez-mozna-dotykac-recenzje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak w sumie to zajrzałem tutaj, spodziewając się czegoś nowego. Jakichś niesamowitych i nieznanych sztuczek nie znalazłem, ale to nic.
  Chciałem jeszcze dodać, że zawsze kiedy wchodzę na HGWDNP (Herosowa grupa wsparcia dla blabla...) i zauważam link do nowego wpisu na Twoim blogu to bez wahania zaglądam. Jakoś tak dzisiaj jednak zachciało mi się dodać komentarz. Tak to zawsze jestem ninjowym czytelnikiem. :')

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak w sumie, to ten post z założenia miał być taki prosty, bo ludzie mają tendencję do siedzenia na tyłku i skamlania "nie mam weny!", a żeby się ruszyć, to nikt nie wpadł. Jak zbiorę dostatecznie dużo materiałów, to może zrobię jakąś bardziej odkrywczą wersję ;).
   Rany, dzięki, super się czyta takie słowa :D.

   Usuń

Szanujmy się nawzajem.